Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2009

Πλαταιές-ΑΕΟ 0-2

Με το δεξί άρχισε το πρωτάθλημα η ΑΕΟ αφού κατάφερε να επιβληθεί των Πλαταιών στην έδρα τους με 0-2. Ο αγώνας ήταν θα λέγαμε αμφίροπος και ουσιαστικά κρίθηκε στο 1ο ημίχρονο όταν σωστά ο διαιτητής Σκλίας απέβαλε τον τερματοφύλακα τον γηπεδούχων επείδη έπιασε την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής. Το φάουλ που δώθηκε για την παράβαση αυτή μετέτρεψε σε γκολ ο Γκικόπουλος. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΟ συντηρώντας δυνάμεις έκανε στο 65΄το 0-2 με τον Μανώπουλο ολοκληρώνοντας με αυτόν τον τρόπο το καλό ξεκίνημα.
*Την Πέμπτη και στο τελευταίο φιλικό, που εξελίχτηκε ουσιαστικά σε δίτερμα, η ΑΕΟ κέρδισε το Παύλο 3-0 με γκολ των Κοντελέ, Μανώπουλου και Αναστασίου.
**Σε άλλα χθεσινά παιχνίδια της Α΄Κατηγορίας: Λεύκτρα-Δάφνη 0-0, Καπαρέλι-Σχηματάρι 0-0, Πελοπίδας-Θεσπιές 3-1, Πήγασος-Δίστομο 0-0, Παρνασσός-Ιωνικός 1-0, Ένωση-Βάγια 2-0, Δαύλεια- Παναλίαρτος 1-3